Skip to content

S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

Kayıcı teknelerde sürat, deplasman teknelerine nazaran fazla olduğundan fin stabilizer sistemi genellikle demirleme modunda kullanılır. Bu nedenle sistemin tasarımı yapılırken finlerin tekneye duruyorken azami etkiyi vermesi amaçlanırken direnç etkisinin olumsuz yönde arttırılmamasına dikkat edilir.

Demirleme modunda çalışan sistemler daha fazla tork ve güce ihtiyaç duyarlar ve hızlı refleks gösterebilmelidirler. Bu durumda sistemler güç ve hacim olarak daha büyük üniteler gerektirir.

Finler, köprüüstüne yerleştirilen dokunmatik LCD panel ile kontrol edilmektedir. Sistem adaptif modda dalga ve hız gibi bileşenlerin nümerik değerlerini algılayıp fin hareketlerini elektronik olarak ayarlıyorken kaptan da manuel modda teknede bulunanların talebine göre gerekli düzenlemeleri yapabilmektedir.

Stabilis Electra’nın en önemli özelliğinden biri olan elektronik kontrol sistemi finleri; “0” konumu olan güvenli bölgeye getirilmesini sağlayacaktır.

Hayır

Tekne halatlarla rıhtıma ya da marinaya bağlıyken fin stabilizer sisteminin çalıştırılması kesinlikle önerilmediği gibi finler hareketleri esnasında tekne azami genişliğinin dışına çıkabileceğinden istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca bu esnada halatlar üzerinde kuvvet olduğundan sistemin istenen tepkileri vermesi beklenmemelidir.

Evet alınabilir.

Finlerin içerisinde paslanmaz çelikten imal edilmiş iskelet bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı üzerinde ise fiberglassdan imal edilen dış cidar bulunur. Bu sebeple, finler; herhangi bir cismin çarpması halinde darbe etkisini absorbe ettiği gibi tekne cidarınada zarar vermeyecek şekilde tasarlanmışlardır.

Teorik olarak sorunun cevabı “evet” olsa da pratikte finlerin direnci, iyileştirilen stabilite ile karşılanmaktadır.

BTS Marin’in size göndereceği bilgi formunu eksiksiz doldurmanız halinde teknenize en uygun sistem seçilecektir. Sistem seçiminde hız, ağırlık ve stabilite değerleri önemli rol oynamaktadır.

Seyir modunda sistem daha az tork ve güce gereksinim duyar ve fin alanları küçülür ki bu da daha küçük motorların kullanılması anlamına gelir. Bu sebeple sadece seyir için kullanılması düşünülen sistemler güç ve fin alanı olarak küçüleceğinden fiyat olarakda; özelliklerinden bir değer kaybetmeksizin azalacaktır.

bilgi@btsmarin.com.tr ulaşarak ya da +90 542 282 83 43 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Sistem; teslimden itibaren uygun saklama koşulları temin edildiği sürece 30 ay, ilk çalıştırma işleminin CMC Marine/BTS Marin tarafından yapılmasının ardından 24 ay garanti altındadır.

Piyasadaki mevcut fin stabilizerlere  kıyasla Stabilis Electra’nın bakım tutum gideri yok denecek kadar azdır.

Konuyla ilgili lütfen BTS Marin yetkilisiyle irtibata geçiniz.

Finlerin seçimi yapıldığında tekne üzerine gelecek konsantre yük değerleri CMC Marine tarafından verilecek ve bu doğrultuda hesaplamalar yapılarak ilgili kuvventlendirme kompozisyonu hazırlanmalıdır. 

Finlerin üst düzey performans gösterebilmesi için fin eksenlerinin dikeyle yaptığı açı büyük önem arzederken dümen efekti olmaması adına boyuna yerlerinin de tekne dönme merkezinin yakınında olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Stabilis Electra bileşenlerinin küçük olması ve sessizliği sayesinde yaşam mahali olan bölgelere de sorunsuz yerleştirilebilmektedir.

Evet dönebilir. Aktüatörlerimiz finleri 360 derece döndürebilmektedir. Ancak bu özellik opsiyonel olarak sunulmaktadır.
Finlerin (stabilizer kanatlarının) üst kenarları ile karina arasında olabildiğince az mesafe kalması ve hareketler sırasında bu mesafeden olabildiğince az ve zor su kaçması, sistemin performansını birinci derecede etkileyen bir unsurdur. Kimi üreticiler bunu öne çıkan bir avantaj gibi öne sürsede finlerin 180 derece dönebilmesi için özellikle çeneli teknelerde fin üst artçı köşeleri üçgen şeklinde kesilmekte ve sırf bu özellik uğruna sistem performası dramatik şekilde düşürülmektedir. BTS Marin olarak teknenizin form yapısını inceleyerek bununla ilgili fikirlerimizi satınlama aşamasında sizlerle paylaşmaktayız.

Evet çalışabilir. Bu özellik yine belli ölçülerdeki fin stabilizerlerde opsiyonel olarak sunulmaktadır. AC güç ile çalışan sistemlerimiz akü(pil) ihtiyacı duymadığından yatınızın diğer sistemlerini besleyen servis akülerine ilave yük bindirmediği gibi ömürlerini de kısaltmaz. 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.