Sıkça Sorulan Sorular

Kayıcı tekneler ile deplasman teknelerine takılan fin stabilizer sistemleri arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?

Kayıcı teknelerde sürat, deplasman teknelerine nazaran fazla olduğundan fin stabilizer sistemi genellikle demirleme modunda kullanılır. Bu nedenle sistemin tasarımı yapılırken finlerin tekneye duruyorken azami etkiyi vermesi amaçlanırken direnç etkisinin olumsuz yönde arttırılmamasına dikkat edilir.

Fin Stabilizer sistemlerinde; sadece seyir modunda çalışması ya da seyir ve demirleme modunda çalışabilmesi açısından ne gibi farklılıklar bulunmaktadır?

Demirleme modunda çalışan sistemler daha fazla tork ve güce ihtiyaç duyarlar ve hızlı refleks gösterebilmelidirler. Bu durumda sistemler güç ve hacim olarak daha büyük üniteler gerektirir.

Finler nasıl kontrol ediliyor?

Finler, köprüüstüne yerleştirilen dokunmatik LCD panel ile kontrol edilmektedir. Sistem adaptif modda dalga ve hız gibi bileşenlerin nümerik değerlerini algılayıp fin hareketlerini elektronik olarak ayarlıyorken kaptan da manuel modda teknede bulunanların talebine göre gerekli düzenlemeleri yapabilmektedir.

Teknenin elektrik sisteminde bir arıza olması durumunda ne olur?

Stabilis Electra'nın en önemli özelliğinden biri olan elektronik kontrol sistemi finleri; "0" konumu olan güvenli bölgeye getirilmesini sağlayacaktır.

Sistemin herhangibir parçasında aşınma meydana gelir mi?

Hayır

Fin stabilizer sistemi; tekne halatlarla rıhtıma ya da marinaya bağlıyken kullanılır mı?

Tekne halatlarla rıhtıma ya da marinaya bağlıyken fin stabilizer sisteminin çalıştırılması kesinlikle önerilmediği gibi finler hareketleri esnasında tekne azami genişliğinin dışına çıkabileceğinden istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca bu esnada halatlar üzerinde kuvvet olduğundan sistemin istenen tepkileri vermesi beklenmemelidir.

Sistem aktifken "Autopilot" devreye alınabilir mi?

Evet alınabilir.

Seyir halinde finlere bir nesne çarparsa ne olur?e

Finlerin içerisinde paslanmaz çelikten imal edilmiş iskelet bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı üzerinde ise fiberglassdan imal edilen dış cidar bulunur. Bu sebeple, finler; herhangi bir cismin çarpması halinde darbe etkisini absorbe ettiği gibi tekne cidarınada zarar vermeyecek şekilde tasarlanmışlardır.

Finlerin montajı tekne hızını azaltır mı?

Teorik olarak sorunun cevabı "evet" olsa da pratikte finlerin direnci, iyileştirilen stabilite ile karşılanmaktadır.

Doğru sistem nasıl seçilir?

BTS Marin'in size göndereceği bilgi formunu eksiksiz doldurmanız halinde teknenize en uygun sistem seçilecektir. Sistem seçiminde hız, ağırlık ve stabilite değerleri önemli rol oynamaktadır.

Sadece seyir modunda kullanılan ya da demirleme ve seyir durumunda kullanılması için tasarlanan sistemler arasındaki belirgin fark nedir?

Seyir modunda sistem daha az tork ve güce gereksinim duyar ve fin alanları küçülür ki bu da daha küçük motorların kullanılması anlamına gelir. Bu sebeple sadece seyir için kullanılması düşünülen sistemler güç ve fin alanı olarak küçüleceğinden fiyat olarakda; özelliklerinden bir değer kaybetmeksizin azalacaktır.

CMC Marine ekipmanlarını temin etmek için ne yapmalıyım?

 

bilgi@btsmarin.com.tr ulaşarak ya da +90 542 282 83 43 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Garanti Süresi ne kadardır?

Sistem; teslimden itibaren uygun saklama koşulları temin edildiği sürece 30 ay, ilk çalıştırma işleminin CMC Marine/BTS Marin tarafından yapılmasının ardından 24 ay garanti altındadır.

Bakım-Tutum giderleri ne kadardır?

Piyasadaki mevcut fin stabilizerlere  kıyasla Stabilis Electra'nın bakım tutum gideri yok denecek kadar azdır.

Stabilis Electra montajını kimler yapar?

Konuyla ilgili lütfen BTS Marin yetkilisiyle irtibata geçiniz.

Finlerin bağlanacağı yerleri kuvvetlendirmek için ne gibi işlemler yapılmalıdır?

Finlerin seçimi yapıldığında tekne üzerine gelecek konsantre yük değerleri CMC Marine tarafından verilecek ve bu doğrultuda hesaplamalar yapılarak ilgili kuvventlendirme kompozisyonu hazırlanmalıdır. 

Finlerin boyuna yeri neresi olmalıdır?

Finlerin üst düzey performans gösterebilmesi için fin eksenlerinin dikeyle yaptığı açı büyük önem arzederken dümen efekti olmaması adına boyuna yerlerinin de tekne dönme merkezinin yakınında olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Stabilis Electra bileşenlerinin küçük olması ve sessizliği sayesinde yaşam mahali olan bölgelere de sorunsuz yerleştirilebilmektedir.

Finler demir modunda dönebiliyor mu? (FLIP MODE)

Evet dönebilir. Aktüatörlerimiz finleri 360 derece döndürebilmektedir. Ancak bu özellik opsiyonel olarak sunulmaktadır.
Finlerin (stabilizer kanatlarının) üst kenarları ile karina arasında olabildiğince az mesafe kalması ve hareketler sırasında bu mesafeden olabildiğince az ve zor su kaçması, sistemin performansını birinci derecede etkileyen bir unsurdur. Kimi üreticiler bunu öne çıkan bir avantaj gibi öne sürsede finlerin 180 derece dönebilmesi için özellikle çeneli teknelerde fin üst artçı köşeleri üçgen şeklinde kesilmekte ve sırf bu özellik uğruna sistem performası dramatik şekilde düşürülmektedir. BTS Marin olarak teknenizin form yapısını inceleyerek bununla ilgili fikirlerimizi satınlama aşamasında sizlerle paylaşmaktayız.
 

Sisitemleriniz 24VDC ile çalışabiliyor mu?

Evet çalışabilir. Bu özellik yine belli ölçülerdeki fin stabilizerlerde opsiyonel olarak sunulmaktadır. AC güç ile çalışan sistemlerimiz akü(pil) ihtiyacı duymadığından yatınızın diğer sistemlerini besleyen servis akülerine ilave yük bindirmediği gibi ömürlerini de kısaltmaz.